TST Tıbbi Aletler San. Ve Tic. Ltd. Şti. Vaka Hikayesi

TST Tıbbi Aletler San. Ve Tic. Ltd. Şti. 105 çalışanı olan bir şirket ve tıbbi sanayi için ortopedik ve artroplastik implant üretimi üzerinde üretimler yapıyor.

TST, 1997 yılında İstanbul'da kuruldu ve şu anda tümörlü hastalar veya kanser hastaları için travma ve kırık kemik ürünleri üzerinde duruluyor.

TST kendi üretimlerinde anatomic yapıları kantrol etmek için ilk prototip tasarımlarında 3 Boyutlu yazıcı sistemi kullanıyor.

Proje ve İş Geliştirme Müdürü Orçun POLAT, makine maliyeti, üretim maliyeti ve model hassasiyetinden dolayı TST nin Blueprinter sisteminden çok memnun olduğunu söylüyor.

Orçun POLAT " Daha once başka bir şirketin 3 Boyutlu yazıcısını kullandık ama bu yazıcının prototipleri kullanabileceğimiz bir kalitede değildi. Prototip implantlar yeterince güçlü değildi ve kırılabiliyordu. Blueprinter ile zaman kazandık çünkü önceki 3D yazıcımıza göre daha hızlı ve elde edilen baskı modelleri daha güçlü" diye açıklıyor.

Blueprinter 3 Boyutlu yazıcı, TST nin kendi implantlarını geliştirdiği araştırma ve geliştirmebölümünde kullanılıyor. " Bir 3D yazıcı ile protatiplerin çaplarını görebilir ve modelleri daha iyi hissedebiliriz. Elde kontrol etmek bilgisayar üzerinden kontrol etmekten daha kolaydır, çünkü protatipler esas gerçek implantlar içindir.''

Orçun Polat söylüyor ve protatipler hakkında prosedürü açıklıyor. ''Prototip baskı sonrası baskıyı kontrol ediyoruz ve kemik modeller üzerine onu uygulamaya çalışıyoruz. Eğer revizyon gerekirse yeniden dizayn edip tekrar baskı yapıyoruz. Uygun görüldüğü zaman titanyum implant üretiyoruz. Implantları üretirken ,CAD tasarımı ile başlarız sonra CNC işleme için CAM programlama kullanırız .Her ay iki veya üç kez titanyum implantlar yapıyoruz.''

Blueprinter TST' ye günlük kullanım üretim için pahalı olmayan ürünler veriyor. ''Bir 3D Yazıcı çok toz kullanır. Bu nedenle Blueprinter'dan bir 3D toz yazıcı seçtik çünkü haznede geriye kalan tozlar bir sonraki baskı için geri kullanılabilir. Tozun geri kullanımı Blueprinter'ı çok uygun maliyetli hale getirir. Bu yüzden Blueprinter'ı diğer şirketlere eğer üretimlerinde bir 3D yazıcıya ihtiyaçları varsa bir partner olarak öneririm'' Orçun Polat söylüyor.

Hastalar ürünlerden faydalanmadan önce TST'nin tüm ürünlerini bir doktorun titizlikle test ettiğini vurguluyor. Ve bu nedenle, garanti edilebilir kaliteli ürün teslimi TST için bir tedarikçi ile iş yapmak önemlidir.

Vaka PDF İndir