Kardiyologlar küçük hayatları kurtarmak için Sinterit LISA'yı nasıl kullandı?

Pediatrik kalp cerrahisi en zorlu tıbbi uzmanlık alanlarından biridir. Yenidoğanların minik kalpleri gibi hassas yapılarla uğraşmak zorundadır. İşte bir çocuk cerrahı, kalbinde kusur olan bir yenidoğan ve çocuğun annesi ile ilgili bir hikaye.

Yeni doğmuş çocuğun kalbi yaklaşık 20 gram ağırlığındadır ve bir insanın avucuna sığabilir. Böyle küçük bir kalple ilgili prosedürler çok zorludur.

Kalpte bir anormallik varsa veya yaygın olarak bilinen bir durum olduğunda, doktorların çoğu deneyimlerine veya BT taraması, MR gibi popüler yöntemlere dayanarak sorunun bir görüntüsünü oluşturabilir. Gerçek zorluk, kalp küçük olduğunda, kalp hastalığı nadir olduğunda veya diğer tipik vakalardan farklı olduğunda başlar. Bu örneklerin hepsinde, milimetreler bile fark edebilir. Örneğimizde doktor hastanın hayatta kalma şansını artırmak için lazer sinterleme masaüstü 3d yazıcı ile kalbi 3D yazdırmaya karar verdi.

Ölümden milimetre uzaklıkta

Bu Kordian’ın hikayesi, Polonya'dan 3 haftalık bir bebek travmatik aort rüptürü olarak adlandırılan kalp hastalığından muzdaripti.

  • ‘Sorun şu ki, kalpten çıkan en büyük damar aort aniden kesildi’ diyor Polonya'nın Gdansk Üniversitesi Pediatrik Kardiyoloji ve Konjenital Kalp Hastalıkları Kliniği'nden Jaroslaw Meyer-Szary.

Bu durum ölümcül olabileceği için, Kordian’ın yaşamı için de bir tehdit vardı. Doktorlar, annesi ile birlikte prosedürü üstlenmeye çabucak karar verdiler. Dr Meyer-Szary’nin çocuğu kurtarmak için her şeyi yapması gerektiği açıktı. Kordian'nin kalbine ait 3 boyutlu baskı modelini orijinal boyutta bir destek olarak kullanmaya karar verdi.

SLS 3D Yazıcı’nın yardımıyla

3d baskı birçok hastanede giderek daha popüler bir çözüm haline geliyor. Ayrıca kardiyologlar tarafından kullanılıyor. Her kalbi basabilir ve anormalliği yakından görebilirler. Doktorlar gerçek prosedürden önce model bir ameliyat bile yapabilirler. En yaygın FDM 3D yazıcılar günlük kullanım için yeterince iyi olsa da, bu teknoloji bu kez uygun değildi. Doktorların cerrahi hassasiyet sağlayacak bir çözüme ihtiyaçları vardı. Kalbi saran her küçük damar ve atarı birebir basmak zorundaydılar. FDM'ler için, damarlar baskı için çok inceydi ya da ihtiyaç duyulan desteklerden ötürü, son işlem sırasında kolaylıkla parçalara ayrılabilirdi.

Sonuç olarak, SLS (seçici lazer sinterleme) 3D teknolojisi tüm gereksinimleri karşılamaktadır. Bu SLS 3D baskılı modeller hem kardiyak cerrahiyi planlamak için hem de girişimsel prosedürler için, özellikle anatomi farklı olduğunda ve hastadan hastaya değiştiğinde karmaşık ve nadir konjenital kalp hastalıklarında kullanılabilir.

Bundan faydalanan sadece doktorlar değildir, aynı zamanda hastalar için de önemlidir . Çünkü hasta ve ebeveynlere durumu anlatmak daha da kolaylaşır.

  • Bölüm başkanı olarak, velilerle konuşmak zorundayım ve bazen çok karmaşık doğuştan kalp kusurlarını doktor olmayan insanlara açıklamakta zorlanıyorum - Doç.Dr. Joanna Kwiatkowska Polonya, Gdansk Üniversitesi Pediatrik Kardiyoloji ve Konjenital Kalp Hastalığı Kliniği.

3D baskı, cerrahiyi daha güvenli, daha kolay ve daha kısa bir sürede planlamanıza yardımcı olur.

Doktorların 3D baskılı kalplerde uyguladıkları operasyonlar daha yüksek bir başarı oranına sahiptir, bu da hastanın daha iyi bir yaşam sürmesine neden olur.

Modeli görmek Kordian'ın annesinin durumun ne kadar ciddi olduğunu ve prosedürün nasıl devam edeceğini anlamasını kolaylaştırdı.

  • Kordian üç haftalıkken hastalığını öğrendim, diyor çocuğun annesi. Kalbin bu modeli çok yardımcı oldu çünkü ekranda gördüğümde bu kalp kusurunu anlamadım. Bu basılı modele dokunmak çocuğumun hastalığının ciddiyetini fark etmeme yardımcı oldu. Doktor bana rapilin nerede olduğunu gösterdi, bana kusurunu gösterdi ve nasıl bağlayacağını anlattı.

Zor ama başarılı süreç

Cerrahlar operasyonu planlamak için Kordian'ın kalbini basmaya karar verdi. SLS 3D baskılı modelinde açıkça görülen yırtık ile kalbin minimum büyüklüğü sorun değildi. Karmaşık operasyon için hazırlanmasına yardımcı oldu. Aortun yırtılmış kısımlarını bağladılar.

  • Bu zor bir ameliyattı ve böyle bir model kalbi televizyon ekranından daha yakın bakmaya yardımcı oldu - dr diyor. Meyer-Szary.

Bugün Kordian 18 aylık. Kimse onun 1 yıl önce ölebilecek bir çocuk olduğuna inanmıyor. 

Kalbin arkasındaki 3D yazıcı

Kalbin modeli Sinterit Lisa'ya basıldı. Piyasanın ilk ve önde gelen masaüstü SLS 3D yazıcısı olan LISA aradan geçen yıllarda, büyük ve pahalı SLS makineleriyle aynı kalitede karmaşık ve hassas baskıları basabilen tek masaüstü SLS olma ününü kazandı. Sadece kullanımı kolay değil, aynı zamanda son derece uygun fiyatlı. Bu nedenle tüm eğitim sektörünün yanı sıra klinikler için de mükemmel bir seçimdir.

Temmuz 2018'de Sinterit yeni ve daha da güvenilir bir Lisa yaratıyor. Y ekseninde artan baskı boyutuyla, baskı alanının toplam diyagonal boyutu 227'den 245 mm'ye çıkarıldı. Son donanım geliştirmeleri daha iyi sıcaklık yönetimi sağladı ve baskıların güvenilirliğini artırdı. İyileştirilmiş UX ve daha kolay bakım ile birlikte Sinterit, yeni nesil Lisa'yı selefinden bile daha iyi hale getiriyor.

Sinterit hakkında

Sinterit, yenilikçi masaüstü SLS 3D yazıcılarının dünyadaki ilk üreticisidir. Kullanım kolaylığı, çok yönlülük ve kullanılabilirlik üzerine odaklıdır. 2014 yılından bu yana sektördeki tecrübesi ile eski Google çalışanları tarafından kurulan şirket, dünya çapındaki müşterilerine güvenilir, yüksek hassasiyetli yazıcılar sunmaktadır. Sinterit LISA binlerce 3D ürün basmıştır. Daha fazla bilgi için www.sinterit.com adresini ziyaret edin veya Facebook, Twitter'da @Sinterit'i takip edin veya yeni filmimizi YouTube'da izleyin.